Наталя Нестеренко: Coworking Europe 2021. Мої інсайти

1-2 грудня в онлайн-режимі відбулась вже десята профільна конференція ринку коворкінгів та гнучких робочих просторів європейського континенту – Coworking Conference Europe. Взагалі, Coworking Conference – це не лише захід. Це спільнота, яку понад 10 років тому заснувала консалтингова компанія Social Workplaces.

Основний меседж організаторів – до всіх учасників: «Ми віримо, що коворкінги та простори для гнучкої роботи – саме той формат організації праці, за яким майбутнє».

Для мене це була перша така конференція і мене вразили масштаб проведення, якість залучених спікерів та кількість відвідувачів. Ну і, звичайно ж, організація. Незважаючи на те, що за кілька днів до події Австрія оголосила локдаун і традиційне проведення виявилось неможливим, конференція все ж відбулась. У заході взяли участь 169 компаній, серед яких – оператори мережевих коворкінгів, представники нішевих локацій, компанії-постачальники послуг та продуктів для коворкінгів, міжнародні консультанти та регіональні об’єднання коворкінгів. 64 спікери брали участь в 25 онлайн-сесіях, теми яких не повторювались.

Найзапекліші дискусії точились довкола наступних тем:

 1. Як пандемія COVID-19 вплинула на ринок коворкінгів та гнучких офісних просторів. Коли резиденти повернуться до коворкінгів та яких змін у попиті на ринку варто очікувати після закінчення пандемії. Як оператори flex-форматів та «традиційних» офісів адаптуються до нової реальності;
 2. Як змінюється профіль потенційних резидентів та підходи корпоративних клієнтів до кадрової політики, а також – до переформатування та використання своїх офісних просторів;
 3. Чи оновлюються концепції коворкінг-спільнот, як розвивається ком’юніті;
 4. Які зміни відмічають оператори flex-просторів у попиті з боку орендарів;
 5. Як оптимізувати процеси управління коворкінгом з використанням сучасних технологій;
 6. Залучення інвестицій до індустрії коворкінгів та нові варіанти взаємодії між орендодавцем та оператором;
 7. Чому індустрія Flex Workspace у Європі має такий великий потенціал та чому вона зростатиме так само, як у США.

Ось які вдалось зробити висновки:

 1. Міжнародні спільнота дуже відкрита та дружня до нових гравців.
 2. Коворкінги проходять власні трансформації (не менш за класичні бізнес-центри), однак їхня сила в тому, що вони, об’єднавшись, діляться досвідом, рішеннями, аналітикою та інноваціями.
 3. У деяких своїх гіпотезах я повністю впевнилась. Наприклад, класичні бізнес-центри, які завжди складались з приміщень, що здаються корпоративному сектору поверх за поверхом, потроху йдуть у минуле. Досвід Європи показує, що все рухається до іншого розподілу площ. А саме: marketplace, meeting & conference facilities, flex, core flex, traditional office space.
 4. Гібридний графік роботи не піде разом з пандемією. Він залишиться в культурі компаній надовго. Це означає, що потреба в офісних приміщеннях зменшиться, що однозначно матиме наслідки для девелоперів.
 5. Навіть за усіх проблем періоду пандемії на ринку є гнучкі простори з листом очікування на 8-9 місяців.

І наостанок, трохи цифр, про які варто задуматись вже сьогодні:

 1. Згідно звіту McKinsey «Майбутнє роботи після COVID-19» (лютий 2021 року), гібридна та віддалена робота складатиме 20-25% усього робочого часу і до 70% офісної роботи;
 2. Опитування 278 керівників, яке було проведено McKinsey у серпні 2020 року, показало, що у середньому заплановане скорочення офісних площ складає 30%;
 3. Згідно опитуванню, яке провела у листопаді 2020 року агенція CBRE, понад 77% власників бізнесу готові інтегрувати гнучкі робочі рішення;
 4. Згідно звіту JLL про ринок офісних приміщень від листопаду 2020 року, доля ринку flex-офісних рішень у найближчому майбутньому складе 30%, в той час як сьогодні на більшості ринків вона складає лише 3-5%.

Розповісти про все, що обговорювали на конференції її учасники, в одній невеличкій публікації неможливо. Тож пропоную сприймати наведені вище факти та цифри в якості переліку тем для низки публікацій. Матеріали публікуватиму по мірі готовності. Та просто повірте, що вони варті вашої уваги.

Дмитро Чепурhttps://www.3rdplace.media/
Головний редактор видання 3rd Place Media

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше