Все буде flex, або Гнучке майбутнє

Ми починаємо публікацію звіту «The Future of Flex», в якому наводяться перспективи розвитку гнучких офісів на прикладі ринку Великої Британії після пандемії COVID-19.

Базовим для цього звіту стало «до-пандемічне» дослідження ринку гнучких просторів, що було проведене у 2018-2019 роках міжнародною архітектурною компанією Arney Fender Katsalidis (AFK), спільно з Британською радою по офісах та професором Королівського коледжу мистецтв та WORKTECH Academy Джеремі Майєрсоном.

Пізніше матеріали дослідження були оновлені AFK та WORKTECH Academy з урахуванням коронакризи. В документі взято до уваги значні зміни, особливо у таких царинах, як гнучке розміщення, корпоративна стратегія у сфері нерухомості, законодавство та технології.

Аби додати прогнозам та сценаріям звіту максимальної актуальності, зрозуміти наслідки пандемії Covid-19, а також перспективи на майбутнє сектору гнучких просторів, було проаналізовано нові дані та проведено нові інтерв’ю з низкою галузевих експертів та операторів гнучких офісів. Нову інформацію було узагальнено та додано до початкового звіту.

Сподіваємося, що британський досвід буде корисним для вивчення в умовах українського ринку коворкінгів та інших гнучких просторів.

Загальні висновки ( частина перша)

Пандемія Covid-19 змінила умови праці і, можливо, назавжди.

Експеримент, коли всі працівники, окрім працівників служб забезпечення, масово працювали з дому під час кожного локдауну, привів до нових і більш гнучких підходів до умов праці та змінив основне призначення офісу на таке, що є невизначеним.

Відповідно, під час коронакризи постраждав і ринок гнучких офісів, адже багато операторів стикнулися з проблемою порожніх місць та великих накладних витрат.

Але, якщо врахувати, яким чином ринок виходить з пандемії, то майбутнє гнучких офісів виглядає досить яскравим. Адже пандемія прискорила вже існуючі тенденції переходу до гнучкості, що, у свою чергу, підживлюватиме попит на гнучкі офіси та пришвидшить їхнє відновлення. Ринок подолає короткочасний шок пандемії та набуде більших обсягів ніж раніше.

ОСНОВНІ ВИСНОВКИ:

  • Гнучкі офіси відповідатимуть ажіотажу

Швидке збільшення кількості операцій, пов’язаних з гнучкими офісними просторами у Лондоні та багатьох великих містах Великої Британії, вже кинуло виклик індустрії нерухомості. Офіси такого формату викликають ажіотаж, хоча їхня частка доволі скромна – у 2018-2019 роках вона становила близько 5% від загального обсягу офісного ринку Великобританії. Тепер ця цифра змінюється.

Очікується, що у середньо- та довгостроковій перспективах попит на гнучкі офіси збільшиться від зафіксованого у 2020 році рівня у 5% та вище до 12,5% до 2023 року.

Деякі експерти припускають, що з огляду на сприятливі умови, зростання може досягти 20%.

  • Бізнес-стратегії стимулюватимуть гнучкий попит

Завдячуючи швидкому розвитку засобів зв’язку та технологій, пандемія різко пришвидшила раніше існуючі тенденції більшої гнучкості та сприяла появі гібридних моделей праці за принципом «hub-and-spoke» (радіальна модель, яка пропонує працівникам обирати офіс-супутник, розташований ближче до домівки).

Враховуючи потенційно складний економічний клімат, очікується, що в найближчі роки вищезазначені зміни сприятимуть розвитку гнучких офісів, адже підприємства прагнуть залишатися стійкими та проявляють більше гнучкості відносно нерухомості.

  • Гнучкий ринок стане мінливішим

Британський ринок гнучких офісів включає в себе надзвичайно широке коло операторів та просторів, підштовхуючи їх диференціювати свої пропозиції за допомогою дизайну, брендінгу, досвіду, спеціалізації та сервісу. Великі лендлорди також дуже активно беруть участь у конкуренції за клієнта.

Після пандемії конкуренція у боротьбі за орендарів лише загострюватиметься. Операторам доведеться працювати ще старанніше, аби залишатися на ринку за складних економічних умов та жорсткішій конкуренції. Але, так як гнучкий сектор здебільшого стійкий за своєю природою, а більшість операторів активні та здатні адаптуватися до змін, очікується, що ринок гнучких офісів матиме всі переваги після пандемії COVID-19.

  • Гнучкість відіграватиме велику роль для умов праці

Пандемія коронавірусу викликала широку дискусію щодо умов праці. У майбутньому це призведе до використання різних робочих моделей. Гнучкі простори в цьому контексті – вдалий варіант, до того ж з низьким рівнем ризику. В першу чергу його обиратимуть компанії, які вже вивчають можливості різних моделей праці, особливо гібридних чи «hub-and-spoke». Ці моделі не передбачають щоденну присутність працівників у єдиному офісі –навпаки, передбачають віддалену роботу зі зручної локації.

Продовження матеріалу – у наступний вівторок

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше