Все буде flex: добробут резидентів – в пріоритеті

Ми продовжуємо розгляд звіту «The Future of Flex», в якому розглядаються перспективи розвитку ринку гнучких офісів Великобританії після пандемії COVID-19. Зміст дослідження засновано на «до-пандемічному» вивченні ринку гнучких просторів, що було проведене у 2018-2019 роках міжнародною архітектурною компанією Arney Fender Katsalidis (AFK) спільно з Британською радою по офісах (BCO) та професором Королівського коледжу мистецтв та експертом компанії WORKTECH Academy Джеремі Майєрсоном. Пізніше матеріали дослідження були оновлені AFK та WORKTECH Academy з урахуванням коронакризи. В документі взято до уваги значні зміни, особливо у таких царинах, як гнучке розміщення, корпоративна стратегія у сфері нерухомості, законодавство та технології.

Ми вже спостерігаємо деякі британські тренди на українському гнучкому ринку та продовжуємо досліджувати досвід Туманного Альбіону. 

Отже, основні тренди, з якими вже визначилися:

  • Гнучкі офіси відповідатимуть інтересу та ажіотажу навколо них;
  • Бізнес-стратегії компаній стимулюватимуть гнучкий попит;
  • Ринок гнучких просторів змінюватиметься в залежності від економічної ситуації;
  • Гнучкими будуть не тільки простори, а й умови праці.

Більше інформації про ці тренди – у першій частині матеріалу

 Загальні висновки (частина друга)

Великі корпорації формуватимуть попит

Гнучкі офіси зазвичай приваблюють широке коло орендарів: індивідуальних підприємців, стартапи, представників малого та середнього бізнесу тощо.

Збільшення в останні роки кількості корпоративних резидентів стало причиною зміни операторами підходів: вони стали більш гнучкими заради долучення до більш великих та стабільних прибуткових потоків.

У «пост-пандемічний» період скоротилася кількість орендарів-фрілансерів та, судячи з усього, невеликих стартапів, які повертаються працювати вдома заради економії.

Нестача таких клієнтів невдовзі компенсується великими корпоративними орендарями, що прагнуть скоротити накладні витрати, диверсифікувати свої стратегії в сфері нерухомості та запропонувати власному персоналу більше вибору.

Великі корпорації також можуть стимулювати попит на регіональні гнучкі офіси за межами великих міст, наприклад, у приміській зоні, особливо якщо вони прагнуть запровадити гібридні або моделі «hub-and-spoke», в рамках якої центральна штаб-квартира доповнюється меншими офісами-супутниками.

Гнучкі робочі простори змінюватимуться та адаптуватимуться

Після пандемії оператори гнучких просторів заохочуватимуть орендарів повертатись на свої місця. У більшості операторів вже посилено режими прибирання й гігієни та/або скориговано площі та дизайн загальних зон, а деякі пропонують нові типи просторів та нові послуги для резидентів.

Оператори гнучких офісів також мають розглянути можливість оновлення та, у деяких випадках, збільшення розміру просторів для розміщення більшої кількості корпоративних резидентів, а також забезпечувати дотримання стандартів, до яких звикли останні. Наприклад – до більш якісних послуг та зручних локацій (зон), а також підвищених вимог до добробуту: гігієни, якості повітря, щільності та місця, яке відведено для кожного робочого столу.

Лендлорди «нарощують м’язи»

Великі корпоративні резиденти традиційно розглядаються як такі, що доволі спокійно пристають на пропозиції власників комерційної нерухомості. Однак останнім часом цей тип орендарів все більше цікавиться саме «гнучкими» (тобто, ефективними та економічними) рішеннями – тож не дивно, що лендлорди та девелопери прагнуть закріпитись на ринку гнучких просторів.

Деякі лендлорди для цього співпрацюють з існуючими операторами коворкінгів, інші запустили власні бренди гнучких просторів.

Цілком ймовірно, що COVID-19 стане додатковим стимулом для орендодавців не орієнтуватись лише на великих корпоративних резидентів, але й – задля зменшення ризиків власних портфелів – орієнтувати свої пропозиції на більш широке коло орендарів.

Це може призвести до ситуації, коли оператори комерційної нерухомості стануть конкурентами існуючим операторам коворкінгів в якості рівних гравців ринку гнучких просторів.

«Скорочення кількості орендарів-фрілансерів та невеликих стартапів буде компенсоване пришвидшеним залученням великих корпоративних резидентів»

Коефіцієнт щільності буде важливим

Британська рада по офісах рекомендує дотримуватись розміщення одного робочого місця на 10 м2. Щільність у більшості гнучких офісів до пандемії COVID-19, як правило, перевищувала рекомендовану для галузі: 1 місце на 8, а то й 6 м2. 

Природньо, що такий стан справ створював конфлікт між бізнес-інтересами та зручністю для резидентів, однак пандемія, соціальне дистанціювання та численні обмеження з великою вірогідністю вплинуть на поведінку резидентів у перспективі.

Повертати колишню щільність (1 на 8м2) у гнучких просторах доведеться дуже обережно та контрольовано, адже після пандемії COVID-19 нормами є чистота та безпека. Звичайно ж, на першому місці лишаеться здоров’я та благополуччя орендаря.

Зміна сценаріїв для гнучких просторів

Ускладнюються типові сценарії використання та відвідування гнучких офісів – через загальну зміну робочої парадигми (відмова від роботи “з дев’ятої до шостої”), а також через пікові навантаження на інфраструктуру під час заходів, що організовують оператори (з урахуванням норм соціального дистанціювання).

Найбільш гнучкі оператори вже використовують складні методи для управління своїми просторами, які у «пост-пандемічний» період, ймовірно, мають стати більш витонченими аби збалансувати щільність, використання та прибутковість, враховуючи при цьому застороги з приводу безпеки та здоров’я орендарів. Орендарі також можуть вимагати ще більш прозорої інформації про ці методи, аби сформувати власне уявлення про робоче місце.

Більше висновків зі звіту – у наступний вівторок

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше