Все буде flex: назад шляху немає

До вашої уваги – остання, третя частина загальних висновків дослідження «The Future of Flex», в якому оцінюються перспективи розвитку ринку гнучких офісів Великобританії після пандемії COVID-19. В попередніх частинах ми розглянули основні після-пандемічні тренди:

  • Гнучкі офіси відповідатимуть інтересу та ажіотажу навколо них
  • Бізнес-стратегії компаній стимулюватимуть гнучкий попит
  • Ринок гнучких просторів змінюватиметься в залежності від економічної ситуації
  • Гнучкими будуть не тільки простори, а й умови праці
  • Великі корпорації формуватимуть попит
  • Гнучкі робочі простори змінюватимуться та адаптуватимуться
  • Лендлорди «нарощуватимуть м’язи»
  • Важливим буде коефіцієнт щільності
  • Сценарії використання гнучких просторів теж будуть гнучкими

Більше інформації – у першій та другій частинах матеріалу.

Загальні висновки (частина третя)

Модернізація як фактор ринку

Ускладнення економічного клімату після пандемії COVID-19 у короткотерміновій перспективі призведе до зменшення запуску в експлуатацію офісних просторів, а також до збільшення кількості проблемних приміщень на ринку. Особливо це зачепить роздрібну торгівлю та готельний сектор.

Перетворення цих проблемних активів (будівель, приміщень і іншого) під формат гнучких просторів дозволить задовільнити попит на flex.

Модернізація потрібна, якщо будівлю чи простір довго та активно використовували. Однак є і гарна новина: матеріали та інші «фішки», що залишилися у спадок від попередніх орендарів, можуть бути своєрідними принадами для тих, хто шукає «автентичності» у просторі.

Ця модернізація може тимчасово збільшити пропозицію на ринку гнучких офісів за рахунок приміщень, які потребують відновлення. Це явище може впливати на ринок протягом якогось часу, оскільки власники будівель бажають ефективно та рентабельно використовувати квадратні метри в очікуванні загального покращення ситуації.

Нові можливості для вторинних офісів

Вторинні офісні простори (не класифіковані як клас «А») зможуть відповідати великій частці вимог до гнучких просторів, особливо, якщо ринок зростатиме згідно прогнозів.

Цим приміщенням властиві деякі характеристики, які раніше заважали їхньому розвитку. Наприклад, розміщення у не модернових будівлях, низька якість непрофільних просторів, загальне застарівання фонду чи взагалі, загальний занепад. Гарна новина для власників у тому, що ці проблеми та негаразди можуть бути виправлені за допомоги якісного (та не обов’язково дорогого) ремонту, гарного обладнання та сервісу від flex-оператора. Крім того, можуть допомогти атмосфера у локації, назва та позиціонування бренду, а також можуть привернути увагу клієнтів орієнтир на формування спільноти.

І хоча така стратегія надійна для перепрофілювання/повторного використання активів під гнучкі простори, це не завжди «срібна куля» для складних активів.

Пропозиції, що передбачають модернізацію та повторне використання, впливатимуть на майбутнє ринку гнучких просторів, однак будуть стримуватись жорсткими вимогами великих корпоративних клієнтів.

Нові правила бухгалтерського обліку допоможуть гнучкому ринку

Впровадження МСФО 16 – нового міжнародного стандарту фінансової звітності для обліку зокрема оренди, що набув чинності 1 січня 2019 року, швидше за все зіграє на користь гнучкого ринку Великобританії.

МСФО 16 дозволяє ефективно «списувати» короткострокову оренду (на умовах якої купується більшість гнучких офісів) без її декларування, тобто те, що неможливо за умови оренди на термін більш ніж 5 років.

Зміни у планувальних правилах на користь mixed-use проєктів та подальше розмиття сфер життя, роботи та відпочинку, також, ймовірно матимуть позитивний вплив на гнучкий сектор.

Очікування змінилися – назад шляху немає

В той час, коли у Великобританії зростала популярність гнучких офісів, а сучасні досягнення сфери комунікаційних технологій стали доступні кожному, погляди на умови праці та призначення офісної нерухомості почали змінюватися.

Пандемія тільки роздмухала полум’я цієї «пожежі», пришвидшуючи існуючі тенденції до більшої гнучкості умов праці та примушуючи організації усіх типів прийняти цю даність.

Змінилися й очікування: люди тепер вимагають більше вибору відносно місця роботи та підходів до неї, бізнес зі свого боку зацікавлений адаптуватися та забезпечити їм гнучкість та швидкі зміни.

Всі ці зміни створюватимуть далекосяжні наслідки щодо майбутніх умов праці, а також запустять «ефект доміно» у попиті на офісні простори.

Прекрасний новий «пост-пандемічний» світ підживлюватиме роздуми про те, скільки місця дійсно потребує бізнес та як він може якісніше використовувати гнучкі простори, аби отримати з них зиск.

Джина випущено з пляшки – назад шляху немає.

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше