Як працюють гнучкі простори Великобританії

Ринок гнучких робочих просторів Великобританії – динамічний сектор, що постійно розвивається та розширюється. Його особливістю є велика кількість професійних операторів, які жорстко конкурують один з одним, в основному – різноманітними пропозиціями просторів.

Цей ринок починався у Лондоні, згодом став затребуваним в інших великих містах, а найсміливіші оператори вже вийшли у передмістя.

Пандемія COVID-19 у Великобританії стала великим шоком для гнучких просторів. Національні локдауни, економічні хвилювання, а також примусовий перехід на віддалену роботу занурили ринок офісної нерухомості Великобританії в стан метушні та хаосу. Все це змусило операторів скоротити витрати на фоні різкого спаду попиту, адже їхні простори спорожніли майже за одну ніч.

Однак, гнучкі простори виявилися найбільш пристосованими для роботи у «пост-пандемічному» світі. Їхня бізнес-модель та пропозиція є дуже чутливими до турбулентних економічних умов та пов’язані з мінімальними ризиками для резидентів. Експерти вважають, що за умови, якщо гнучкий сектор Великобританії зможе подолати наявні складнощі, то у середньо- та довгостроковій перспективі майбутнє таких просторів буде яскравим.

ВІД 5% ДО 20% – прогнозоване збільшення частки гнучких офісів на ринку Великобританії

Дані підтверджують це. До пандемії очікувалось, що гнучкий ринок з показника в 5% загального обсягу нерухомості, який він мав у 2018-2019 роках, зросте як мінімум до 7% у 2020 році. Поточний аналіз передбачає досягнення до 12,5% до 2023 г. (Instant Group, 2021). А от галузеві експерти вважають такі прогнози доволі консервативними, сподіваючись на сприятливі умови, які дозволять долі збільшитись до 20%.

Гнучкі офіси, особливо коворкінги, користуються зростанням популярності у всьому світі й використовують його для експериментування та оптимізації бізнесу. Хоча існує величезна різноманітність типів гнучких просторів та різних операторів на ринку, розрізняють чотири типові моделі роботи:

Оператор з правами повної оренди

Найпоширеніша модель, передбачає, що «гнучкий» оператор бере в оренду будівлю (або її частину) у орендодавця, сплачуючи стандартну ринкову орендну плату. Потім оператор здає приміщення в оренду кільком суборендарям, як правило, у короткострокову оренду, та отримує прибуток від різниці між отриманою та сплаченою орендними платами. Більшість контрактів, що укладають «гнучкі» оператори, є стандартними договорами оренди нерухомості на термін 10-15 років.

Договір управління

Згідно цієї моделі оператор гнучкого офісу довіряє власнику приміщення вести бізнес під його сформованим та відомим брендом.

Інший варіант цієї моделі передбачає, що орендодавець і оператор домовляються спільно ділити ризики й витрати в обмін на потенційне отримання прибутку, якщо співпраця виявиться успішною. В такому випадку частиною внеску оператора може стати бренд.

Оператор – правовласник

Відповідно до цієї моделі оператор купує право власності на будівлю та проводить «ребрендінг», облаштовуючи її для своїх цілей. Після цього він багаторазово надає право користуватися будівлею різним орендарям на умовах короткострокової оренди.

Ця модель поки зустрічається нечасто, але стає все більше популярною. Схожою, але все ж таки не окремою, є модель, коли оператор фактично стає девелопером, фінансуючи та облаштовуючи нерухомість для власного користування (резидентства).

Оператор-лендлорд

Модель передбачає створення власником приміщення власного бренду гнучкого простору для розширення бази потенційних орендарів та з метою забезпечення диверсифікації ризиків та збільшення ефективності.

Наприклад, власник може використовувати гнучкий простір для отримання більш високих доходів від оренди (за рахунок короткострокової оренди для преміум-клієнтів), паралельно отримуючи більшу частину свого доходу від стабільної довгострокової офісної оренди.

Крім цього, власний бренд усуває будь-які потенційні ризики, пов’язані із залученням стороннього оператора гнучких просторів.

Пост-пандемічні тренди операторів

В часи після пандемії, швидш за все, всі вказані моделі працюватимуть, однак очікується і поява моделей з акцентом на гостинність: більше уваги буде приділятись операційному прибутку від додаткових послуг, а не фіксованому доходу від оренди, як це було у минулому.

Експерти вважають, що ці зміни вплинуть на процеси оцінки будівель, а також залучення кредитів та фінансування на основі бізнес-планів. Через зміни у моделях, а також більш прискіпливе ставлення з боку банків та фондів, лендлорди звернуть більше уваги на операторів гнучких просторів (особливо під договори управління).

NB. Раніше ми ділились з читачами матеріалами звіту «The Future of Flex», в якому наведені перспективи розвитку гнучких офісів на прикладі ринку Великої Британії після пандемії COVID-19.

Висновки звіту – частина перша, друга і третя.

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше