Ігор Джебян, andcards: «З цифровими кочівниками легко потоваришувати і веселіше»

Платформа andcards – це комплексне рішення для управління коворкінгом, який допомагає автоматизувати процеси на локації. Продуктом компанії користується понад 100 коворкінгів у 26 країнах світу. Серед українських операторів на andcards зупинились Creative States, BeeWorking, Futura Hub та низка інших. Сам Ігор – людина, яких називають digital nomads, або «цифрові кочівники». Вони подорожують світом, живуть та відвідують різні країни та міста, а робоче місце такого «кочівника» – там, де його ноутбук. Тож ми розпитали Ігоря про рівень технологічного розвитку українського ринку, чим місцеві оператори відрізняються від світових, а також про digital nomads та їхній інтерес до України

 • Які Ви бачите технологічні тренди на ринку коворкінгів?
 • За останні кілька років я мав можливість поспілкуватися з власниками чи управляючими більш ніж 800 локацій: дізнатись, що в них болить та про що вони мріють. На мій погляд, можна виділити кілька трендів, які всіх обʼєднують: оцифрування більшості послуг коворкінгу на тлі пандемії, глибока інтеграція всередині технологічного стеку з метою побудови ліпшого клієнтського досвіду та мінімізації адміністрування, а також ефективне захоплення такої цільової аудиторії як нерезиденти, гості, відвідувачі подій та інші групи споживачів.

Зі зростанням конкуренції на ринку, бізнеси приділяють все більше уваги клієнтському досвіду. Адже устаткування чи ремонт можна зробити такий же як в конкурента, проте емоції, що отримує клієнт, вкрай важко реплікувати. Тому зараз як ніколи важливий досвід резидентів, в майбутньому ми спостерігатимемо численні технологічні рішення спрямовані саме на покращення якості обслуговування та ліпшого клієнтського досвіду.

Оманливою є думка, що технології — це «бек-енд», щось суто для адміністрування. Насправді, найкраще адміністрування — це відсутність адміністрування. Це коли вашим резидентам настільки просто оплатити хот-деск, що не виникає потреби кудись звертатись або щось натискати. Це коли резиденту настільки легко приєднатися до мережі Wi-Fi, що не виникає питання «який пароль»? Бізнес з мінімумом адміністрування, в якому клієнти легко отримують всі переваги резидентства та послуги «on demand», без звернення до адміністратора, — це мрія багатьох власників локацій.

Технології дозволяють зменшити барʼєр для потенційних клієнтів. Споживачі вже звикли замовляти продукти й послуги онлайн, як-от на Aliexpress чи Rozetka, з мінімальним зусиллям. Власне це є одним з трендів і на ринку коворкінгів: прибрати зайві барʼєри для тих, хто хотів би забронювати переговорку, прийти на один день попрацювати в опенспейсі, чи долучитися до події. Все це можна робити онлайн і, спілкуючись з сотнями коворкінгів, я вбачаю великий попит на розширення та посилення цього напрямку роботи.

 • Чи відповідає стан справ на українському ринку ситуації на ринку світовому? Якщо є різниця, то в чому саме вона полягає?
 • Я можу поділитися думкою й спробувати порівняти лише з огляду на технології. Загалом вважаю, що українські бізнеси є не менш технологічними, особливо лідери ринку. Якщо спробувати усереднити й порівняти такий умовний пересічний коворкінг з України та, скажімо, США, можу відмітити декілька відмінностей.

По-перше відзначу, що рівень проникнення деяких технологій суттєво відрізняється. Наприклад, в Західній Європі та США переважна більшість дрібних платежів по рахунках, як-от за підписки на хот-дески або одноразові бронювання робочих місць та кімнат для переговорів, відбуваються повністю онлайн через платіжну систему в застосунку. Натомість, в Україні ми бачимо велику кількість ручних платежів, як-от банківським переказом або карткою на фізичному терміналі. Звичайно, це питання не повністю залежить від вибору бізнесів, і є у певній мірі зумовлене культурно-економічними особливостями споживачів та законодавством. Думаю, мотивація власників локацій та наявність правильних технологій, у чому, зокрема, є роль andcards, дозволяє розвинути ринок та подолати зайві барʼєри.

По-друге, на ринку України поки що відсутній такий широкий вибір типових для європейських і американських коворкінгів технологічних рішень. Наприклад, вибір систем контролю доступу досить обмежений, поки що немає Stripe, а більшість потужних програмних рішень, наприклад Intercom або Mailchimp, не мають української локалізації. Очевидно, активне зростання ринку притягуватиме увагу світових виробників технологій, робитиме Україну більш привабливою для спрямування маркетингових зусиль. Це принесе більше конкуренції на ринок, дасть українським бізнесам більше компонентів для вибору й побудови ефективного бізнесу та ліпшого клієнтського досвіду.

Система контролю й управління доступом Kisi дозволяє клієнтам Campfire CoWorks (США) бронювати й відчиняти двері коворкінгу через застосунок andcards

Ми в andcards активно ділимося досвідом як з українськими бізнесами, так і залучаємо світових виробників технологічних рішень в Україну. Наприклад, у травні минулого року запросили на круглий стіл “Діджиталізація” представників платформи хмарного друку ezeep та системи контролю доступу SALTO KS. А місяць тому наші клієнти в Україні мали змогу поспілкуватися з засновником IronWiFi, світовим лідером з мережевої безпеки да доступу. У 2022 році ми плануємо декілька цікавих подій, тож раджу підписатися на наші соціальні мережі, щоб не пропустити.

 • Як Ви оцінюєте український ринок коворкінгів, працюючи з ним: чи пропозиція задовольняє попит?
 • Думаю, на це питання краще відповіли б аналітично-консалтингові агентства або українські бізнеси, адже andcards — це міжнародна технологічна компанія. Загалом не секрет, що в світі попит на сервіси гнучких робочих просторів постійно збільшується, і Україна не є виключенням. Останнє дослідження українського ринку, яке було здійснено за підтримки andcards, показало зростання та світлі перспективи.

Спробувавши гнучкість роботи з дому або будь-якої коворкінгової локації, люди не хочуть повертатись до сірої офісної комірки. Бізнеси нарешті почали розуміти переваги гнучкого робочого простору. Бачимо тренд на відкриття коворкінгів у спальних районах, які можуть задовольнити попит на локації поблизу дому і забезпечити ще більший комфорт резидентів.

Що стосується наших клієнтів, то ми бачимо, що локації успішно розвиваються. Наприклад, в інтервʼю Liga Ілля Кенігштейн з Creative States відзначив, що зайнятість під 100%, а бізнес приносить дохід і очікується зростання у 2022. Це безумовно свідчить про те, що попит на якісний продукт перевищує пропозицію.

 • Наскільки технологічними, відносно світового рівня, є українські локації?
 • Деякі українські локації не тільки не поступаються робочім просторам за кордоном, але навіть перевищують рівень їх діджиталізації. Там є все, починаючи з безконтактного відкриття дверей, безпарольного безпечного доступу до Wi-Fi, і закінчуючи дисплеями для перевірки статусу переговорних кімнат на відстані.

Звичайно, що це також зумовлено вибором платформи andcards, яку визнано однією з найкращих в світі 2021 році за версією Coworking Resources. Працюючи з клієнтами, команда andcards завжди ділиться найкращим світовим досвідом, і допомагає інтегрувати передові технології.

 • Які завдання може вирішувати команда коворкінгу завдяки технологіям?
 • Я не втомлююсь наголошувати на тому, що найголовніше — це досвід клієнта. Це емоції, які дарує клієнтам взаємодія з вашим брендом, командою, послугами коворкінгу чи гнучкого офісу. Найважливіше завдання технологій саме в цьому: стати каталізатором крутого сервісу, легкості отримання та споживання послуг, позитивних емоцій для клієнтів.

Від бронювання кімнати для переговорів, оплати тарифних планів, приєднання до подій, комунікації в спільності, отримання переваг та покупок в магазині, відмикання дверей коворкінгу, реєстрації гостей, та навіть приєднання до мережі, — перелік завдань, які технології допомагають спростити, швидше вирішити, та приємно здивувати клієнта, є досить довгим.

Резиденти і зовнішні клієнти мережі коворкінгів CitySpace (12 локацій, Польща) можуть забронювати й оплатити час у кімнаті для переговорів через мобільний застосунок без необхідності кудись телефонувати та з кимось розмовляти

Не секрет, що компʼютери є ефективнішими за людей у виконанні рутинних операцій. Натомість, люди мають емоційний інтелект, який дозволяє ліпше розуміти інших людей. Важливо, що при застосуванні технологій у адміністраторів вивільняється час на більш важливі справи, такі що машина не може робити, що потребують емоційного інтелекту, як-от залучення нових резидентів, формування спільноти, стратегія та масштабування бізнесу, все те, що допомагає бізнесу досягати бачення й цілей, зростати, заробляти.

 • Куди прямують технологічні рішення? Яких нових рішень можна очікувати? На Ваш погляд, час яких продуктів, яких ще не існує, вже настав?
 • Інноваційні технологічні рішення в індустрії коворкінгів спрямовані, як правило, на покращення досвіду всіх користувачів: резидентів, адміністраторів, зовнішніх клієнтів. Це включає в себе як простоту в отриманні послуг, так і більше розмаїття послуг.

Загалом в світі є тренд на стирання межі між реальним і віртуальним світом, так званий “метасвіт” (metaverse), про що ми писали в своєму блозі (What Is the Metaverse and What Does It Mean for Coworking?). Це дозволяє створювати ще більше цінності для клієнтів поза межами столів та стільців, і доставляти її з меншою кількістю барʼєрів. Коворкінги вже сьогодні можна назвати “мультисервісними центрами”, адже на додаток до робочого місця там часто є кафе, кейтеринг, організація подій, бухгалтерський супровід, та багато чого іншого. Технологічні рішення допомагають клієнтам знаходити усі ці послуги, безбарʼєрно купляти їх, та отримувати.

Гадаю, незабаром зʼявлятиметься більше коворкінгів без адміністратора. Клієнти бронюють робоче місце на день або купують абонемент, відмикають двері, приєднуються до мережі, — все швидко і зручно через мобільний застосунок коворкінгу. Доречі, клієнти andcards вже мають доступ до технологій, які уможливлюють майже повну автоматизацію клієнтського шляху від бронювання, оплати, відмикання дверей, до виходу в мережу. У 2022 році ми плануємо розширити ці можливості платформи для коворкінгів andcards, дозволивши нашим локаціям вражати клієнтів зручністю та доступністю.

 • Ви цілком можете називатись digital nomad. Розкажіть, чи багато таких «кочівників» по світу та чи відвідують вони Україну?
 • Так, в останні кілька років я постійно подорожую та працюю віддалено, — це інколи називають “цифровий кочівник”. Важко оцінити кількість таких людей, особливо після пандемії. Можна припустити, що зі зростанням ринку віддаленої праці, кількість цифрових кочівників збільшуватиметься з кожним роком.

Найулюбленіші напрямки цифрових кочівників — це Португалія, Індонезія, Аргентина, Тайланд, та деякі інші країни. Лісабон та Порто вже кілька років є найпопулярнішими містами для цифрових кочівників.

Ігор з Мартіном Франкелем, засновником та директором коворкінгу для стартапів та цифрових кочівників AreaTres в Буенос-Айресі, 2 березня 2020 р

Станом на 1 січня 2022, в рейтингу Nomadlist Київ є на 55 місці і має 3.88 з 5 балів. З переваг Києва цифрові кочівники виділяють цінову доступність, швидкий інтернет, розмаїття розваг, відносно кращу якість повітря, пішу доступність, круті коворкінги, та загальну дружність до іноземців. З недоліків — холодний клімат, наявність політичного конфлікту, небезпека для жінок, ворожість до меншин, а також слабеньку англійську місцевих жителів. Львів є на 89 місці в рейтингу, з приблизно тими ж перевагами та недоліками; Одеса — на 145.

Цифрові кочівники є досить цікавою цільовою аудиторією для коворкінгів, адже вони мають високу купівельну спроможність, досвід участі в спільноті коворкінгів (простіше кажучи — з ними легше потоваришувати і веселіше), та якщо сподобалось будуть регулярно повертатися. Спостерігаю декілька цікавих проєктів, які таргетують цифрових кочівників в затишному Буенос-Айресі, біля мальовничого озера Іссик-Куль в Киргизстані, на казковому Балі, та інших місцях нашої планети. Сподіваюсь побачити такі проєкти і в Україні.

Дмитро Чепурhttps://www.3rdplace.media/
Головний редактор видання 3rd Place Media

По темі

НАПИСАТИ ВІДПОВІДЬ

Введіть коментар!
Введіть своє ім'я

Найновіше